Sidan är under redigering och uppdateras med nya uppgifter i januari 2019

Lyssna

Följande personer är valda som ordinarie ledamöter och ersättare till kommunfullmäktige i Nordmalings kommun under mandatperioden 2018-2022.

Ledamöter 2018-2022

Ordinarie

Kommunfullmäktiges presidium

Ingemar Sandström (c), Rundvik
Ordförande
Telefon: 070-309 84 63
ingemar.sandstrom@nordmaling.se

IngemarSandström

 

Billy Moström (s), Mjösjö
1:a vice ordförande
Telefon: 070-338 42 25
E-post: Billy.mostrom@ifmetall.se

BillyMoström
 

Jan Persson (m), Mo
2:a vice ordförande
Telefonnummer: 070-692 33 94
E-post: jan.persson.mo@gmail.com

JanPersson

Centerpartiet - 13 mandat

Madelaine Jakobsson, Mullsjö
Telefonnummer: 0930-720 81, 070-290 74 01
E-post: Madelaine.jakobsson@nordmaling.se

MadelaineJakobsson

 

Ingemar Sandström, Rundvik
Telefon: 0930- 100 31, 070-309 84 63
ingemar.sandstrom@nordmaling.se

IngemarSandström

 

Kerstin Sjöström, Brattsbacka
Telefonnummer: 070-643 67 13
E-post: kerstin.sjostrom@centerpartiet.se

KerstinSjöström

 

Anders Jonsson, Aspeå
Telefonnummer: 070-557 09 22
E-post: anders.jonsson@nashnet.nu

Allanjohansson

 

Ann-Kristin Strandman, Torrböle
Telefonnummer: 0930-740 40, 070-325 48 37
E-post: astrandman@hotmail.com

Ann-kristinstrandman

 

Alexander Landby Johansson, Ava
Telefonnummer: 076 - 677 73 80
E-post: alexander.landby@centerpartiet.se

alexanderlandbyjohansson

 

Inger Sellgren, Nordmaling
Telefonnummer: 070-643 67 49
E-post: inger.sellgren@telia.com

IngerSellgren

 

Staffan Nyblom, Mullsjö
Telefonnummer: 0930-720 29, 070-626 38 97
E-post: staffan.nyblom@centerpartiet.se

StaffanNyblom

 

Tomas Sandström, Hörnsjö
Telefonnummer: 070-362 30 91
E-post: alljaktens.tomas@gmail.com

TomasSandström

 

Julina Nordberg

 

 
Ulf Johansson

UlfJohansson 

 

 
Gunnar Hörnlund

GunnarHörnlund 

 

 
Matz Johansson

MatzJohansson 

 

 

Moderata samlingspartiet - 2 mandat

Chatarina Gustafsson, Rundvik
Telefonnummer: 070-302 85 70
E-post: gustafssonsakeri@nordmaling.com

ChatarinaGustavsson

 

Jan Persson, Mo
Telefonnummer: 070-692 33 94
E-post: jan.persson.mo@gmail.com

JanPersson

 

Liberalerna - 1 mandat

Jörgen Forsgren, Håknäs
Telefonnummer: 070-351 07 23
E-post: forsgren111@gmail.com

Kristdemokraterna - 1 mandat

Anna-Karin Lundberg, Sunnansjö
Telefonnummer: 070-239 26 71
E-post: anna-karin.lundberg@kristdemokraterna.se

anna-karinlundberg 

 

Sverigedemokraterna - 3 mandat

Martin Jansson

MartinJansson

 

Gert Karlsson

GertKarlsson 

 

 
Mikael Larsson

MikaelLarsson 

 

 

Arbetarpartiet Socialdemokraterna - 7 mandat

Allan Hultgren, Nordmaling
Telefonnummer: 073-044 76 55
E-post: allan.hultgren@telia.com

allanhultgren 

 

Billy Moström, Mjösjö
Telefonnummer: 070-338 42 25
E-post: Billy.mostrom@ifmetall.se

BillyMoström 

 
Carin Ahlfeldt

CarinAhlfeldt 

 

 
Grethel Broman

  GrethelBroman

 

Björn Forsberg

Björnforberg 

 

 
Stefan Gustafsson

StefanGustafsson 

 

 
Gerd Lindgren

GerdLindgren 

 

 

Fria Demokraterna - 2 mandat

Monica Jonsson, Gräsmyr
Telefonnummer: 0930-702 22, 102 22070-224 39 29
E-post: Monica.jonsson@nordmaling.se
Eleanor Bodel, Nordmaling
Telefonnummer: 070-255 09 79
E-post: bodel.eleanor@gmail.com

ElleanorBodel 

 

Vänsterpartiet - 2 mandat

Niklas Vestermark, Nordmaling
Telefonnummer: 070-395 49 83
E-post: niklas_emil_westermark@hotmail.com

NiklasWestermark 

 
Anna-Britt Coe

annabrittcoe 

 

 

Ersättare

Centerpartiet

Jerry Agestedt
Petronella Johansson
Randi Lindström
Gunilla Lundström
Torbjörn Nygren
Kent-Olov Olsson

Moderata samlingspartiet

Bertil Löweneke
Anna-Karin Nilsson

Liberalerna

Maria L Brömster, Håknäs
Telefonnummer: 0930-312 30, 070-361 00 02
E-post: maria.lundqvist.bromster@liberalerna.se

 

Bertil Karlsson

Kristdemokraterna

Joachim Andersson
Börje Nilsson

Arbetarpartiet Socialdemokraterna

Birgit Johansson
Anders Magnusson
Anders Olsson
Luciana Oskarsson

Vänsterpartiet

Bengt Eriksson
Per Lundberg

Sverigedemokraterna

Bo Bäck
Jonas Nordin

Fria demokraterna
 

Lars Gustafsson
Thomas Johansson
 

 

Kontaktperson: Maria Syd