Ledamöter kommunfullmäktige

Lyssna

Följande personer är valda som ordinarie ledamöter och ersättare till kommunfullmäktige i Nordmalings kommun under mandatperioden 2018-2022.

Ledamöter 2018-2022

Ordinarie

Kommunfullmäktiges presidium

Ingemar Sandström (c), Rundvik
Ordförande
Telefon: 070-309 8463
E-post:   ingemar.sandstrom@nordmaling.se

IngemarSandström

 

Billy Moström (s), Mjösjö
1:a vice ordförande
Telefon: 070-3384225
E-post: Billy.mostrom@ifmetall.se

BillyMoström
 

Jan Persson (m), Mo
2:a vice ordförande
Telefon: 070 6923394
E-post: jan.persson.mo@gmail.com

JanPersson

Centerpartiet - 13 mandat

Madelaine Jakobsson, Mullsjö
E-post: Madelaine.jakobsson@nordmaling.se

MadelaineJakobsson

 

Ingemar Sandström, Rundvik
ingemar.sandstrom@nordmaling.se

IngemarSandström

 

Kerstin Sjöström, Brattsbacka
E-post: kerstin.sjostrom@centerpartiet.se

KerstinSjöström

 

Anders Jonsson, Aspeå
E-post: anders.jonsson@nashnet.nu

Allanjohansson

 

Ann-Kristin Strandman, Torrböle
E-post: astrandman@hotmail.com

Ann-kristinstrandman

 

Alexander Landby Johansson, Ava
E-post: alexander.landby@centerpartiet.se

alexanderlandbyjohansson

 

Inger Sellgren, Nordmaling
E-post: inger.sellgren@telia.com

IngerSellgren

 

Staffan Nyblom, Mullsjö
E-post: staffan.nyblom@centerpartiet.se

StaffanNyblom

 

Tomas Sandström, Hörnsjö
E-post: alljaktens.tomas@gmail.com

TomasSandström

 

Julina Nordberg, Olofsfors
E-Post: julinanordberg@live.se

 

 
Ulf Johansson, Nordmaling
E-post: ulf.johansson@centerpartiet.se

UlfJohansson 

 

 

Gunnar Hörnlund, Hörnsjö
E-post: gunnar.hornlund@vilhelmina.se

GunnarHörnlund 

 

 
Matz Johansson, Djupsjö
E-post: matz.johansson@sv.se

MatzJohansson 

 

 

Moderata samlingspartiet - 2 mandat

Chatarina Gustafsson, Rundvik
E-post: gustafssonsakeri@nordmaling.com

ChatarinaGustavsson

 

Jan Persson, Mo
E-post: jan.persson.mo@gmail.com

JanPersson

 

Liberalerna - 1 mandat

Jörgen Forsgren, Håknäs                             
E-post: forsgren111@gmail.com

Kristdemokraterna - 1 mandat

Anna-Karin Lundberg, Sunnansjö
E-post: anna-karin.lundberg@kristdemokraterna.se

anna-karinlundberg 

 

Sverigedemokraterna - 3 mandat

Martin Jansson                                                    
E-post: l.martin.jansson@sd.se

MartinJansson

 

Gert Karlsson, Rundvik
E-post: gert.karlsson@sd.se

GertKarlsson 

 

 
Mikael Larsson, Nordmaling
E-post: mikael.larsson@sd.se

MikaelLarsson 

 

Arbetarpartiet Socialdemokraterna - 7 mandat

Allan Hultgren, Nordmaling
E-post: allan.hultgren@telia.com

allanhultgren 

 

Billy Moström, Mjösjö
E-post: Billy.mostrom@ifmetall.se

BillyMoström 

 
Carin Ahlfeldt, Nordmaling
E-post: carin.ahlfeldt@gmail.com

CarinAhlfeldt 

 

 
Grethel Broman, Aspeå
Telefon: 070-5931548
E-post: grethelbroman@hotmail.com

  GrethelBroman

 

Björn Forsberg, Rundvik
E-post: big@nashnet.nu

Björnforberg 

 

 
Stefan Gustafsson, Olofsfors
E-post: stefan.gustavsson@olofsfors.se

StefanGustafsson 

 

 
Gerd Lindgren, Håknäs
Telefon: 0730315531
E-post: hansogerd@hotmail.com

GerdLindgren 

 

 

Fria Demokraterna - 2 mandat

Monica Jonsson, Gräsmyr
E-post: Monica.jonsson@nordmaling.se
Eleanor Bodel, Nordmaling
E-post: bodel.eleanor@gmail.com

ElleanorBodel 

 

Vänsterpartiet - 2 mandat

Niklas Vestermark, Nordmaling
E-post: niklas_emil_westermark@hotmail.com

NiklasWestermark 

 
Anna-Britt Coe, Leduåfors
E-post: annabrittc@yahoo.se

annabrittcoe 

 

 

Ersättare

Centerpartiet

Jerry Agestedt E-post: jerry.agestedt@spray.se
Petronella Johansson E-post: nellaj1971@gmail.com
Randi Lindström E-post: randi.lindstrom@sv.se
Gunilla Lundström E-post: glekonomi@nling.nu
Torbjörn Nygren E-post: sandstrom_nygren@hotmail.com
Kent-Olov Olsson E-post: kentolsson374@gmail.com

Moderata samlingspartiet

Bertil Löweneke E-post: bloweneke@gmail.com
Anna-Karin Nilsson E-post: Anna-Karin.Nilsson@moderaterna.se

Liberalerna


Bertil Karlsson E-post: bertil@kamrose.com
Maria L Brömster E-post: maria.lundqvist.bromster@liberalerna.se
 

Kristdemokraterna

Joachim Andersson E-post: andersson.joachim78@gmail.com
Börje Nilsson E-post: borje.nilsson@nashnet.nu

Arbetarpartiet Socialdemokraterna

Birgit Johansson E-post: birgit@nordmaling.com
Anders Magnusson E-post: a093010353@gmail.com 
Anders Olsson E-post: anders@nordvallensel.se
Grace Forsberg E-post: grace.forsberg@nordmaling.se

 

Vänsterpartiet

Bengt Eriksson E-post: nordmaling@vansterpartiet.se
Per Lundberg E-post:

Sverigedemokraterna

Bo Bäck E-post: bo.back@sd.se
Jonas Nordin E-post: jonasnordin820@gmail.com

Fria demokraterna

Lars Gustafsson E-post: Lars.gustafsson@gmail.com
Thomas Johansson E-post: tomas.johansson@nordmaling.nu

 

 

Kontaktperson: Maria Syd